Aapo Kukon Punainen Beethoven – Sarjakuvasinfonia Dmitri Šostakovitšin elämästä (Zum Teufel) on nimetty Pohjois-Pohjanmaan kirjallisuuspalkinto Botnian ehdokkaaksi. Palkinto jaetaan 7. marraskuuta.
Jatka lukemista “Punainen Beethoven on Botnia-ehdokas”Turun sarjakuvafestivaalit 2026
Lokakuun 10. päivä vietetään Turun pääkirjastossa Turun sarjakuvafestivaaleja. Ohjelmaa on yleisölle tarjolla klo 11-17. Festivaalinäyttelyihin voi tutustua 2.11.2026 saakka. Myös Oulussa Kulttuuritalo Valveella on sarjakuvaohjelmaa samaan aikaan.
Jatka lukemista “Turun sarjakuvafestivaalit 2026”Sarjakuvan vaiheita Pohjois-Savossa
Mitä sarjakuvia Pohjois-Savossa julkaistiin ennen toista maailmansotaa? Miten kuvallinen kulttuuri kehittyi maakunnassa ja miten sarjakuvat tulivat osaksi paikallista lehdistöä? Tätä katsausta varten olen käynyt läpi Kuopiossa, Iisalmessa, Varkaudessa ja Suonenjoella julkaistut sanoma- ja aikakauslehdet vuoden 1939 loppuun saakka.
Jatka lukemista “Sarjakuvan vaiheita Pohjois-Savossa”